Chłopięce problemy – kiedy konieczna jest wizyta u urologa dziecięcego

Każdy rodzic pragnie by jego dziecko rozwijało się prawidłowo, dlatego bez względu na to czy masz córkę czy syna, codzienne czynności pielęgnacyjne warto wykorzystać na dokładniejsze oględziny malucha. Zwłaszcza w przypadku chłopców dość często bowiem występują wady wrodzone układu moczowo-płciowego, które zbyt późno zdiagnozowane mogą mieć poważne konsekwencje w przyszłości.

Nieprawidłowy wygląd jąder

U małych chłopców regularnie należy kontrolować m.in. fakt czy w mosznie są obecne oba jąderka. Często bowiem zdarza się, że jedno z nich zostaje wyżej jeszcze na etapie życia płodowego, wtedy w zależności w którym miejscu utknęło jąderko konieczna jest terapia hormonalna lub w ostateczności operacja. Niepokojąca jest również sytuacja, w której jąderko wędruje, czyli raz można je wyczuć w worku mosznowym, kiedy indziej chowa się w pachwinie. W tym przypadku również konieczna jest wizyta u pediatry lub urologa dziecięcego. Konsultacji urologicznej wymaga także schorzenie określane mianem wodniaka jądra. Jest to sytuacja, w której w worku mosznowym znajduje się zbyt dużo płynu chroniącego jądra, co zwiększa ryzyko przepukliny pachwinowej i powoduje ucisk jąderek.  Na szczęście większość wodniaków dzięki odpowiedniej pielęgnacji wchłania się samoistnie i tylko w niewielkim odsetku przypadków wymaga interwencji chirurgicznej.

Problemy z cewką moczową

Jednym z najczęstszych problemów u małych chłopców jest stulejka, czyli nieprawidłowe zwężenie napletka, utrudniające podstawowe czynności fizjologiczne jak chociażby oddawanie moczu. Ze względu na fakt, iż w wielu przypadkach mocz ma ograniczony wypływ stulejka może powodować nie tylko ból w trakcie oddawania moczu, ale również zwiększać ryzyko stanów zapalnych i infekcji okolic prącia. W przypadku stulejki należy jednak ostrożnie podchodzić do tematu ingerencji chirurgicznych. Bowiem do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia sytuacja, w której napletek jest przyklejony do żołędzi i uniemożliwia jej odsłonięcie jest całkowicie fizjologiczna. Należy delikatnie regularnie podejmować próby odsunięcia napletka, a do urologa dziecięcego lub chirurga udać się dopiero kiedy sytuacja nie zmieni się pomimo ukończenia przez dziecko czterech lat. W wielu przypadkach wystarczy zastosowanie specjalnej maści sterydowej, która przyspieszy proces odklejania się napletka i zlikwiduje stulejkę. Zdecydowanie poważniejszym problemem jest spodziectwo, czyli sytuacja w której cewka moczowa chłopca jest krótsza i zamiast na szczycie żołędzi, znajduje ujście w innym miejscu, zwykle w dolnej części prącia. W tym przypadku niestety konieczna jest operacja, którą należy wykonać przed ukończeniem przez dziecko czterech lat.

Jak przygotować się do wizyty u urologa dziecięcego?

Urolog dziecięcy to specjalista, który zajmuje się diagnozą oraz leczeniem nie tylko wad wrodzonych, ale również innych schorzeń układu moczowo-płciowego. Mając na uwadze fakt, iż bada on okolice intymne, warto wybrać lekarza wykazującego się taktem i cierpliwością. Na wizytę należy zabrać ze sobą aktualne wyniki badań dziecka, w tym przede wszystkim wyniki moczu, a także kartę przebiegu ciąży i porodu, które mają znaczenie zwłaszcza w przypadku noworodków i niemowląt.

Pełen zakres zabiegów wykonywanych przez urologa dziecięcego znajdziecie na stronie https://sulislawski.pl/

Pomimo największych starań musisz być świadom, że zawarte informacje mogą być niekompletne, mogą zawierać błędy. Nasze teksty nie zastąpią wizyty u lekarza, mają one jedynie charakter informacyjny. Więcej przeczytaj w zakładce o nas.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*