Kiedy powinniśmy udać się do alergologa?

Alergolog to lekarz, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób wywoływanych przez różnego rodzaju alergeny. Czym są alergeny? To różne substancje wywołujące nieprawidłową reakcję naszego układu odpornościowego, określaną mianem reakcji alergicznej. Wyróżniamy przede wszystkim alergeny pokarmowe (np. mleko krowie, jaja, orzechy ), wziewne (pyłki traw, kurz, roztocza, pleśnie i grzyby) oraz kontaktowe (kosmetyki, środki chemiczne, metale, jady owadów).

Jakie choroby leczy alergolog?

Lekarz specjalista z dziedziny alergologii zajmuje się leczeniem wielu różnych chorób, niejednokrotnie z pogranicza dermatologii czy pulmonologii, począwszy od alergicznego nieżytu nosa, poprzez pokrzywkę i kontaktowe zapalenie skóry, często spowodowane przez uczulenie na alergeny zwierzęce oraz jady owadów żądlących aż po atopowe zapalenie skóry.  Jednak to nie koniec chorób diagnozowanych przez alergologa. Alergeny wziewne, do których zalicza się również sierść zwierząt,  często powodują alergiczne zapalenie spojówek, astmę oskrzelową, a nawet przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POCHP), w przypadku których wizyta u alergologa również może okazać się niezbędna. Do obszaru zainteresowań lekarza alergologa należą ponadto wszelkie objawy nadwrażliwości lub uczulenia na pokarmy, często przyjmujące łagodną formę nietolerancji pokarmowych – np. na laktozę czy fruktozę.

Jak wygląda leczenie?

Kluczem do skutecznego zlikwidowania objawów alergii jest odpowiednia diagnoza, sprowadzająca się przede wszystkim do określenia konkretnej substancji powodującej w danym przypadku reakcję uczuleniową.  Do postawienia prawidłowej diagnozy i określenia schematu leczenia niezbędny jest jednak szereg badań, w tym badań laboratoryjnych w kierunku oznaczenia specyficznych dla konkretnego alergenu przeciwciał klasy IgE, skórnych testów alergicznych, a w przypadku alergii pokarmowych niejednokrotnie prób eliminacyjnych przeplatanych próbami prowokacyjnymi. Aby złagodzić objawy alergii lekarze stosują różnego rodzaju leki przeciwhistaminowe, a w przypadku ostrych reakcji alergicznych glikokortykosteroidy. Najskuteczniejszą formą leczenia alergii jest jednak odczulanie, dzięki któremu organizm z czasem akceptuje alergen i przestaje go zwalczać.

Jeżeli potrzebujecie skorzystać z pomocy lekarza alergologa zapoznajcie się z ofertą gabinetów alergologicznych Allmedis http://www.allmedis.pl/

Pomimo największych starań musisz być świadom, że zawarte informacje mogą być niekompletne, mogą zawierać błędy. Nasze teksty nie zastąpią wizyty u lekarza, mają one jedynie charakter informacyjny. Więcej przeczytaj w zakładce o nas.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*