Leczenie uzależnień – narkomania

Narkomania zazwyczaj zaczyna się bardzo niewinnie. Osoby głównie młode sięgają czy to dla zabawy, z nudy, czy z chęci poznania czegoś nowego, po różnego typu (często z nieznanego źródła) substancje. Niestety… Nawet sporadyczne tego typu wybryki jak spożywanie substancji psychoaktywnych może prowadzić do silnego uzależnienia, którego objawem jest oczywiście chęć, a wręcz przymus przyjmowania coraz częściej, coraz większych “dawek” substancji.

Jeśli zauważyłeś taki problem u siebie, to już pierwszy bardzo poważny i najtrudniejszy krok za Tobą.

Leczenie narkomanii można zacząć oczywiście w każdym momencie życia, ale oczywiście im szybciej zdacie sobie sprawę, że macie problem i im szybciej zaczniecie terapię tym łatwiej będzie Wam wyjść z nałogu.

Jak wygląda taka terapia uzależnienia w Ośrodku Terapii Uzależnień?

-Najpierw diagnoza uzależnienia i rozpoznanie objawów choroby – wewnątrz siebie

-Utożsamienie się ze swoim problemem, chorobą

-Uświadomienie sobie jak bardzo wyniszczająco działają narkotyki na Wasz organizm i psychikę

-Praca nad “pociągiem” do używek

-Nauka jak odmawiać…

-Uczestnictwo w grupach wsparcia i terapii grupowej

-Zaakceptowanie uzależnienia i próba walki z nim

Generalnie leczenie podstawowe trwa około pięciu tygodni, jednak wszystko to zależy od jednostki, od tego jakie robi postępy, jak bardzo jest zdeterminowany by wyjść z nałogu.

Warto tutaj również wspomnieć, że nie tylko osoba uzależniona potrzebuje terapii czy wsparcia, rozmów z psychologiem. Również osoby bliskie osoby uzależnionej często potrzebują pomocy. Warto im ją zapewnić, bądź samemu zgłosić się do ośrodka, jeśli osoba bliska jest uzależniona a Wy jako “obserwatorzy”, rodzina – nie potraficie radzić sobie z nałogiem. Mimo, że bezpośrednio nałóg Was nie dotyczy, to mimo wszystko pomoc w takich sytuacjach jest bardzo przydatna i pomocna.

Jeśli nie wiecie gdzie szukać pomocy, poszukajcie podpowiedzi chociażby w sieci. Znajdziecie opinie o ośrodkach, znajdziecie odpowiedni dla siebie, bądź swoich bliskich, w dogodnej lokalizacji. Pamiętajcie, że dostać się do ośrodka wcale nie jest tak łatwo. Kolejki mogą być naprawdę długie – a to dla uzależnionego najtrudniejsze, bo ma czas by się jednak rozmyślić..

Pomimo największych starań musisz być świadom, że zawarte informacje mogą być niekompletne, mogą zawierać błędy. Nasze teksty nie zastąpią wizyty u lekarza, mają one jedynie charakter informacyjny. Więcej przeczytaj w zakładce o nas.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*