Niezbędne wizyty u ginekologa

Choć lekarze ciągle alarmują o tym, jak ważne jest, by każda kobieta systematycznie udawała się do ginekologa, mnóstwo pań nie dochowuje tego obowiązku. Powinno się zaś wyrobić w sobie taki nawyk już w wieku nastoletnim. Co do tego, kiedy dziewczyna powinna udać się do ginekologa pierwszy raz, istnieją różne opinie. Czasem uważa się, że wówczas, gdy zaczęła miesiączkować, a czasem, że wtedy, gdy rozpoczęła współżycie lub chce rozpocząć. W dorosłym wieku jednak każda pani powinna odbywać takie wizyty systematycznie.

Jest to bardzo istotne nawet gdy nie odczuwa się kompletnie żadnych objawów. Wiele schorzeń ginekologicznych nie daje bowiem wyraźnych symptomów, zwłaszcza na początku, objawy innych zaś łatwo jest wziąć za zwykłe dolegliwości. Tylko lekarz ginekolog podczas badania jest w stanie stwierdzić na przykład endometriozę, problem bardzo często spotykany i będący przyczyną przejściowej niepłodności, czy też nadżerkę, która także jest problemem występującym bardzo często, z różnych przyczyn.

Przede wszystkim jednak systematyczne wizyty u tego specjalisty kobiecego zdrowia pozwalają ustrzec się tych najgroźniejszych chorób. Rak szyjki macicy zbiera każdego roku prawdziwe żniwo wśród kobiet w różnym wieku. Podczas wizyt należy też prosić o zbadanie piersi, by wykluczyć nowotwór piersi.

Pomimo największych starań musisz być świadom, że zawarte informacje mogą być niekompletne, mogą zawierać błędy. Nasze teksty nie zastąpią wizyty u lekarza, mają one jedynie charakter informacyjny. Więcej przeczytaj w zakładce o nas.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*