Samobadanie jąder – szybkie wykrycie raka jądra = 100% wyleczenia

Tak samo jak Panie powinny raz na miesiąc przeprowadzać samobadanie piersi, tak samo panowie, powinni badać swoje jądra – również w domu. Panowie w każdym wieku powinni przeprowadzać takie samodzielne badanie, by móc szybko wykryć wszelkie zmiany i podjąć skuteczne leczenie. Jak jednak prawidłowo przeprowadzać badanie jąder?

3 minuty – raz w miesiącu – tyle wystarczy by uratować swoje zdrowie, a nawet życie Drodzy Panowie… to chyba nie dużo, prawda? A mimo to, Panowie bardzo często “olewają” samobadanie i o ewentualnym problemie, dowiadują się… za późno.

Badanie najlepiej wykonuj pod prysznicem, pod ciepłą wodą, skóra worka mosznowego jest wtedy rozluźniona i miękka, łatwiej więc wyczuć jakiekolwiek nieprawidłowości. Najważniejsza kwestia – każde jądro badaj osobno!

1.Zacznij od przetaczania jądra – delikatnie – między palcem wskazującym a kciukiem, jeśli coś jest nie tak – poczujesz to. Zwracaj też uwagę, czy od poprzedniego badania jądra nie zmieniły się? Czy któreś się nie powiększyło, albo czy skóra nie jest zbyt napięta, albo chropowata.

2.Następnie delikatnie uciśnij palcami jądro – jeśli jest gładkie i miękkie, znaczy, że jest zdrowe. Jeśli jednak jest chropowate i twarde – to Panowie, na Boga… nie wstydźcie się tylko jak najszybciej skonsultujcie to z lekarzem.

Nie wpadajcie w panikę, bo jeśli na tylnej ścianie wyczujesz twarde, malutkie zgrubienie, połączone z jądrem są to tylko najądrza i nasieniowód.

Tak jest zbudowany każdy mężczyzna. Spokojnie.

Wiecie, że co roku w Polsce wykrywanych jest ponad 700 przypadków raka jądra? Schorzenie to, dotyczy głównie mężczyzn po 40-tym roku życia. Oczywiście nie znaczy to, że 20 latek ma nie przeprowadzać samobadania…

Im wcześniej wykryty rak jądra, tym większa szansa na jego całkowite wyleczenie. Jedyne i skuteczne leczenie to… usunięcie jądra a jeśli będzie trzeba, to należy usunąć również okoliczne węzły chłonne (tak domyślamy się, że Was to przeraża i nie wyobrażacie sobie takiego “defektu” – ale coś za coś…). Jeśli rak jest wykryty późno, leczenie należy uzupełnić chemioterapią bądź radioterapią (choć to rzadziej).

Usunięcie jądra Drodzy Panowie, wcale nie ma wpływu na życie seksualne, a nawet na Waszą płodność. Bowiem drugie jądro nadrobi brak pierwszego i będzie produkowało wystarczającą ilość nasienia do zapłodnienia. Co prawda jedyną “wadą” zabiegu jest widoczny brak jądra – ale zawsze można go zastąpić protezą – na co decyduje się praktycznie każdy mężczyzna.

Jeśli nie wiecie jak przeprowadzić samobadanie jąder, zapytajcie swojego lekarza (nawet rodzinnego) i poproś o wskazówki. Jeśli mimo wszystko wstydzisz się (choć absolutnie nie powinieneś!) to poszukaj w sieci filmików (tylko specjalistycznych!) z podpowiedziami, jak odpowiednio przeprowadzić badanie jąder, by mieć pewność, że gdy coś jest nie tak – będziesz o tym wiedział i szybko wykryjesz guzki czy zgrubienia. Nie panikuj, kiedy tylko coś będzie nie tak, jak najszybciej skonsultuj się ze specjalistą!

Pomimo największych starań musisz być świadom, że zawarte informacje mogą być niekompletne, mogą zawierać błędy. Nasze teksty nie zastąpią wizyty u lekarza, mają one jedynie charakter informacyjny. Więcej przeczytaj w zakładce o nas.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*