Samobadanie piersi – guzy piersi…

Badanie to niesamowicie istotna kwestia w życiu każdej, młodej i starszej kobiety. Niestety, wiele Pań o tym zapomina i bagatelizuje tak proste badanie, które wykonuje się przecież w domu, w zaledwie kilka minutek… Piersi najlepiej jest badać przynajmniej raz w miesiącu. Najlepiej między szóstym a dziewiątym dniem cyklu. Warto pamiętać, by był to zawsze ten sam dzień cyklu. A teraz przedstawiamy Wam tę prostą instrukcję!

Zapamiętaj sobie jedno! Mimo starannych, systematycznych badań nie czuj się zwolniona od okresowych kontroli piersi u lekarza – profesjonalisty – ginekologa czy internisty.

Stań przed lustrem. Unieś obie ręce do góry i sprawdź czy nie ma żadnych zmian w kolorze skóry i kształcie piersi, sprawdź też czy skóra w jakiś sposób nie marszczy się, czy brodawki nie są wciągnięte w głąb. Najważniejsza część piersi to ta przy dole pachowym. Następnie oprzyj ręce na biodrach, i przeprowadź identyczne obserwacje. Teraz ściśnij lekko brodawki i przyjrzyj się uważnie, czy czasem nie wycieka z nich jakikolwiek płyn (no chyba, że jesteś karmiącą mamą… :)).

Nie wyciągaj od razu pochopnych wniosków i nie wpadaj w panikę. Nie każdy guzik czy zgrubienie jest od razu rakiem. Z każdym oczywiście takim objawem, musisz zgłosić się jak najszybciej do specjalisty.

Kiedy jeszcze coś powinno Cię zaniepokoić?

-kiedy zauważasz zmiany w kształcie bądź wielkości swoich piersi

-kiedy skóra jest w nienaturalny sposób zaczerwieniona, przebarwiona czy zgrubiona.

-kiedy brodawka jest zbyt stercząca bądź wciągnięta.

-kiedy zauważysz bezbarwny, krwisty czy mleczny wyciek z brodawki (oczywiście jak już wspomnieliśmy – ten punkt nie dotyczy kobiet w trakcie laktacji).

-kiedy nastąpi zmiana w obrysie otoczki sutkowej.

-kiedy pojawią się (lub są bardziej widoczne) żyły na piersi.

-kiedy pojawi się obrzęk ramienia, albo węzły chłonne od pachą powiększą się (w tzw. dole pachowym).

Równie dobrym sposobem na badanie piersi, jest badanie przeprowadzone pod prysznicem – kiedy piersi są namydlone.

To tzw. badanie palpacyjne.

Lewą rękę daj z tyłu głowy, prawą ułóż na lewej piersi. Trzema środkowymi palcami lekko naciśnij i zacznij zataczać kółka wokół piersi. Wykonuj okrężne ruchy w każdym kierunku. Zataczaj najpierw koło wokół całej piersi, potem rób coraz mniejsze kółeczka – aż do sutka. Możesz też przesuwać palce w kierunku liniowym i półkolistym (pamiętaj, by nie pominąć ani kawałka piersi).

W ten sam sposób skontroluj drugą pierś. W taki sposób, porządnie przeprowadzając to badanie (trzema środkowymi palcami, a właściwie ich opuszkami, płasko ułożonej dłoni) sprawdzisz, czy nie ma na piersi guzków czy zgrubień, które powinny Ci dać znać, że czas na kontrolę u specjalisty.

Rodzajów samobadania piersi jest kilka, na leżąco, z opuszczonymi rękoma… Jeśli nie wiesz jak to zrobić w poprawny sposób, zapytaj swojego lekarza – podpowie Ci co i jak. Możesz też poszukać poradników w formie filmików (ale tylko specjalistycznych) w sieci.

Powodzenia!

Pomimo największych starań musisz być świadom, że zawarte informacje mogą być niekompletne, mogą zawierać błędy. Nasze teksty nie zastąpią wizyty u lekarza, mają one jedynie charakter informacyjny. Więcej przeczytaj w zakładce o nas.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*